Tahribatsız Muayene (NDT)

Tahribatsız muayene, kontrol edilecek malzemenin ya da parçanın bütünlüğüne zarar vermeden yapılan muayene türüdür. Tahribatsız muayene ile malzeme yüzeyinde veya içeriğinde olan kusurları tespit edebilmek mümkündür. Malzemelerde imalat esnasında veya belli bir süre kullandıktan sonra oluşabilecek çatlaklar, döküm ve kaynak işlemleri sonucu içyapıda veya yüzeyde oluşan gözenekler, korozyon nedenli kesit azalması vb. hataların tespiti gerçekleştirilebilir. Bu işlemlerde, malzemelerden herhangi bir numune alma ihtiyacı yoktur. Testler doğrudan iş parçası üzerinde yapılabilir. Uygulanacak yöntem, incelenen malzemenin cinsine ve aranan hata türüne göre belirlenir.

Tahribatsız Muayenenin iş alanları arasında havacılık ve uzay sanayi, savunma sanayi, makine imalat sanayi, kalite kontrol firmaları bulunmaktadır. Ayrıca; güç santralleri, çelik konstrüksiyon, kimya-petrokimya, rafineriler, çimento, gübre sektörlerini de kapsayan geniş bir alanda Tahribatsız Muayeneye ihtiyaç duyulmaktadır.

Ege Teknik Kalite Kontrol Hizmetleri sertifikalı uzman ve deneyimli personeli ile sunduğu Tahribatsız Muayene Hizmetleri;

* Ultrasonik Muayene

* Radyografik Muayene

* Manyetik Partikül Muayenesi

* Sıvı Penetrant Muayenesi

* Görsel Muayene

* Vakum Testi